Test vysavačů 2025

Recenze vysavačů. Vysavač nekupujete každý den, proto jeho výběru věnujte řádnou pozornost, ať své volby nelitujete. Přinášíme vám nezávislé recenze, ať se můžete rozhodnout co nejlépe.

    Maximální příkonTřída energetické účinnostiHmotnostModelTyp nádoby na prachHlučnost
    1.98 %

    Rowenta COMPACT POWER ANIMAL CARE RO3985EA

    750 WA 5,38 kgCylindrový Prachový sáček 75 dB
    2.96 %

    Rowenta Compact Power Parquet RO3953EA

    2000 WA 5,38 kgCylindrový Prachový sáček 75 dB
    3.96 %

    Electrolux Ease C4 EC41-2SW

    700 WA 4,5 kg cyklónový 80 dB
    4.96 %

    ETA Avanto 1519 90000

    700 WA 7,2 kg sáčkový 68 dB
    5.96 %

    ETA Stormy Animal 2517 90000

    700 WA 7,4 kg bezsáčkový 72 dB
    6.96 %

    Rowenta RO2981EA Swift Power Cyclonic

    750 W 4,87 kgCylindrový Bezsáčkové 77 dB
    7.94 %

    Electrolux PowerForce EPF61RR

    700 WA 5,8 kgCylindrový sáčkový 76 dB
    8.94 %

    Sencor SVC 512VT-EUE2

    890 W bezsáčkový 76 dB

    Jak vybrat podlahový vysavač

    Typy podlahových vysavačů:

    Podlahové vysavače dělíme podle toho, jakým způsobem sbírají nečistoty. Nejčastějším typem jsou vysavače sáčkové, které sbírají nečistoty do papírových nebo textilních sáčků, které je pak nutné vyhodit, vybrané modely vysavačů mají i vysypatelné textilní sáčky. Bezsáčkové vysavače pak sbírají prach a nečistoty do nádoby, kterou je nutné pravidelně čistit společně s filtry uvnitř nádoby. Na trhu však objevíme i vysavače, které pro filtraci nečistot používají vodu, u těchto je zejména nutné dbát na hygienu, protože veškeré bakterie se ve vodě rychle množí.

    Filtry ve vysavačích:

    Tak, aby vysavač zachytil i nejjemnější částečky prachu, je vybaven několikastupňovou filtrací. Hlavním filtrem pro největší nečistoty, je sáček. Za sáčkem vždy najdete motorový filtr. Tento filtr chrání zejména motor vysavače pro případ protržení sáčku. Tento motorový filtr vždy obdržíte s novou sadou sáčků a je doporučené jej měnit s každým novým balením sáčků. Neméně důležitý je pak výstupní filtr, těchto filtrů je několik druhů. Nejčastěji je používán standardní výstupní filtr, který je obdobný jako motorový filtr, a taktéž je potřeba jej pravidelně s novým balením sáčků měnit. Nejoblíbenější mezi zákazníky je Hepa filtr, který odstraní i mikroskopické část. Tento filtr je nutné každých 6-12 měsíců měnit. U speciálních typů vysavačů je pak koncový filtr nahrazen uhlíkovým, ten taktéž měňte dle pokynů výrobce.

    Příslušenství vysavačů:

    Základem balení každého vysavače je hadice a teleskopické kovové trubky, u nejlevějších vysavačů můžete najít ještě skládací plastové, doporučuji se jim vyhnout. Nedílnou součástí je taktéž přepínatelná hubice pro koberce a tvrdé podlahy.  Štěrbinová hubice a na čalounění se taktéž najde v každé krabici vysavače. Speciální řady vysavačů jsou ale vybaveny dalšími hubicemi navíc. Nejčastěji bývají vybaveny parketovou hubicí, která je určena zejména pro tvrdé podlahy, vinyl, dřevo apod. Má upravené štětiny tak, aby nepoškrábaly citlivé podlahy. Vysavače, které jsou určeny pro domácnosti se zvířaty, pak mají speciální povrch pro odstranění chlupů vašich domácích mazlíčků. Většina výrobců také nabízí možnost dokoupit další příslušenství vhodné pro váš vysavač.

    Ovládání vysavačů:

    Většina moderních vysavačů je vybavena regulátorem výkonu vysavače, s piktogramy nebo popisem pro nastavení na různé vysávané plochy. Tlačítka vypínání jsou odolná, aby bylo možné vysavač ovládat nohou. Zasouvání šňůry je pak možné pomocí tlačítka nebo automatickým navijákem, který funguje na povytažení, podobně jako bezpečností pásy v automobilech.

    Údržba vysavačů:

    Pro správnou údržbu je vždy nutné řádně měnit všechny filtry vysavačů dle doporučení výrobcem. Popis jak často měnit filtry najdete v návodu k obsluze. U bezsáčkových vysavačů je nutné filtry čistit častěji, v případě že je čistíte vodou, nezapomeňte je nechat vždy důkladně vyschnout.

    Jak vybírat vysavače:

    Vysavače vybírejte vždy podle velikosti podlah, pro které jej budete používat a taktéž podle jejich samotných povrchů. Větší vysavače mají taktéž delší přívodní kabely, hadice a větší sáčky na prach. Pokud máte tvrdé podlahy volte model, který má tuto hubici již v základu, pozdější dokoupení se může prodražit.

    Tipy pro výběr vysavače:

    + široká nabídka modelů
    + široká nabídka příslušenství
    + velké množství neoriginálního příslušenství a sáčků
    -    U bezsáčkových vysavačů je nutné dbát na dostatečnou údržbu, jinak vysavače ztrácí výkon
    -    Hepa a uhlíkové filtry mají vyšší pořizovací ceny často neadekvátní k ceně vysavače.

     

     

    Test zimních pneumatik 2024 | Test dětských autosedaček 2024 | Test epilátorů | Reifentest 2024 | TP