Test praček 2025

Test automatických praček v tomto přehledu průběžně aktualizujeme podle zkušeností zákazníků i našich vlastních zjištění. K vybraným pračkám přinášíme i podrobné recenze provedené našimi redaktory.

Pračky s předním plněním

Automatické pračky se staly samozřejmostí v našich domácnostech.  Nabídka praček je velmi široká a vybere si skutečně každý. Naleznete několik základních variant, a to pračky s předním a horním plněním a pračky kombinované se sušičkou.

Typy praček s předním plněním:

Nejoblíbenější variantou mezi zákazníky jsou pračky s předním plněním. Technické provedení těchto modelů je velice obdobné, základním parametrem pro výběr by pak měla být hloubka výrobku, která je jako jediný parametr, který ovlivní její umístění ve vašem bytě. Pokud pro vás není hloubka pračky rozhodující, doporučuji volit model s větší hloubkou a náplní prádla, kterou oceníte například při praní ložního prádla nebo potahů a bytových textilií. Počet otáček odstřeďování je vhodné řešit v případě, že následně používáte sušičku prádla. Tam více otáček ušetří energii při sušení. Pokud prádlo věšíte na šňůru, postačí bez problému 1000 otáček pro odstřeďování. Speciální programy, volby nastavení nebo další vychytávky už záleží na vašich konkrétních preferencí.

Programové nabídky praček:

Programová nabídka moderních praček je velice rozličná. Všechny pračky jsou dnes stavěné na úsporu energie a vody, proto vás může překvapit délka základních programů. Není překvapením, když program pro 60 stupňů na bavlnu atakuje délku dvě a více hodiny. Nemusíte se tohoto času bát, pračka pere většinu času pasivně a tak je skutečně spotřeba nižší než u intenzivních programů. Všechny pračky jsou taktéž již dnes vybaveny krátkým programem s délkou maximálně 30 minut nebo programy pro kombinované praní s délkou cca jedné hodiny, u těchto programů je nutné řádně pročíst návod k obsluze, protože se jedná o varianty pro sníženou náplň prádla.  Samozřejmostí už dnes bývá i program na vlnu a jemné prádlo. Pokud chcete prát speciální tkaniny, např. outdoorové oblečení, péřové bundy apod., je pak nutné se zaměřit na konkrétní typ pračky, aby vybraný program měl.

Ovládání praček:

Moderní pračky jsou již inteligentními přístroji, jejichž ovládání je hračkou. V podstatě stačí hlavním ovladačem zvolit typ tkaniny a případně upravit teplotu prádla a můžete zapnout a prát. Speciální programy jsou pak výrobci taktéž ošetřeny, aby nemohlo dojít k chybnému nastavení dalších funkcí, např. u vlny nebude nikdy možné nastavit vyšší teplotu jak 40 stupňů.

Údržba praček:

Pračky jsou dnes z pohledu zákazníka bezúdržbové. Po zakoupení však nezapomeňte odstranit aretační šrouby bubnu.  Jednou ročně se doporučuje taktéž vyčištění filtru pro zachytávání hrubých nečistot, který najdete zepředu pračky. Při jeho demontáži počítejte s únikem cca 0,5l vody. Pokud taktéž perete často na nízké teploty nebo používáte převážně gelové prací prostředky doporučujeme jednou za měsíc vyčistit prostředkem na pračky, který naleznete v drogerii, nebo několikrát vyprat na vyšší teploty. Toto je nutné provádět z důvodu usazování vodních kalů v hadicích pračky a následně pak pračka a samotné prádlo zapáchají.

Podle čeho vybírat pračku s předním plněním:

V první řadě si pro výběr pračky rozhodněte o místě, kde bude pračka stát a následně tento prostor změřte, dle výsledku pak volte pračku o největší možné hloubce a tím i největší náplní prádla. Ostatní parametry jsou jen a jen podřízeny vašimi parametry. Je však nutné počítat, že levnější modely mají horší zpracování a dojde k opotřebení výrazně rychleji. U levnějších značek bývá také obvykle horší dostupnost náhradních dílů.


+ široká nabídka různých modelů a parametrů
+ programy pro všechny druhy běžně dostupného prádla
+ snadný přístup k vyložení a naplnění prádlem.
- je vždy nutné počítat s prostorem před pračkou pro naložení a vyložení prádla
- velice podobné vzhledy všech modelů

 

Test zimních pneumatik 2024 | Test dětských autosedaček 2024 | Test epilátorů | Reifentest 2024 | TP