Test praček s horním plněním 2025

Test praček s horním plněním v tomto přehledu průběžně aktualizujeme podle zkušeností zákazníků i našich vlastních zjištění. K vybraným pračkám přinášíme i podrobné recenze provedené našimi redaktory.

    Jak vybrat pračku s horním plněním

    Automatické pračky se staly samozřejmostí v našich domácnostech.  Nabídka praček je velmi široká a vybere si skutečně každý. Naleznete několik základních variant, a to pračky s předním a horním plněním a pračky kombinované se sušičkou.

    Rozlišení praček s horním plněním

    Na rozdíl od praček s předním plněním, jsou tyto pračky dodávány pouze v jedné rozměrové variantě, liší se vždy jen ve spotřebách energií a náplní prádla.  Doporučujeme vybírat modely s vyšší náplní prádla, například pro praní lůžkovin nebo potahů matrací apod.

    Programové nabídky praček:

    Programová nabídka moderních praček je velice rozličná. Všechny pračky jsou dnes stavěné na úsporu energie a vody, proto vás může překvapit délka základních programů. Není překvapením, když program pro 60 stupňů na bavlnu atakuje délku dvě a více hodiny. Nemusíte se tohoto času bát, pračka pere většinu času pasivně a tak je skutečně spotřeba nižší než u intenzivních programů. Všechny pračky jsou taktéž již dnes vybaveny krátkým programem s délkou maximálně 30 minut nebo programy pro kombinované praní s délkou cca jedné hodiny. U těchto programů je nutné řádně pročíst návod k obsluze, protože se jedná o varianty pro sníženou náplň prádla. Samozřejmostí už dnes bývá i program na vlnu a jemné prádlo. Pokud chcete prát speciální tkaniny, např. outdoorové oblečení, péřové bundy apod., je pak nutné se zaměřit na konkrétní typ pračky, aby vybraný program měl.

    Ovládání praček:

    Moderní pračky jsou již inteligentními přístroji, jejichž ovládání je hračkou. V podstatě stačí hlavním ovladačem zvolit typ tkaniny a případně upravit teplotu prádla a můžete zapnout a prát. Speciální programy jsou pak výrobci taktéž ošetřeny, aby nemohlo dojít k chybnému nastavení dalších funkcí. Např. u vlny nebude nikdy možné nastavit vyšší teplotu jak 40 stupňů.

    Údržba praček:

    Pračky jsou dnes z pohledu zákazníka bezúdržbové. Po zakoupení však nezapomeňte odstranit aretační šrouby bubnu.  Jednou ročně se doporučuje taktéž vyčištění filtru pro zachytávání hrubých nečistot, který najdete zepředu pračky. Při jeho demontáži počítejte s únikem cca 0,5l vody. Pokud taktéž perete často na nízké teploty nebo používáte převážně gelové prací prostředky doporučujeme jednou za měsíc vyčistit prostředkem na pračky, který naleznete v drogerii, nebo několikrát vyprat na vyšší teploty. Toto je nutné provádět z důvodu usazování vodních kalů v hadicích pračky a následně pak pračka a samotné prádlo zapáchají.

    Podle čeho vybírat pračky:

    Pračky s horním plněním jsou vhodnější pro malé prostory, kde i s menšími rozměry můžete mít model s náplní  7 kg prádla.  Vše ostatní už je pouze na vašich preferencích


    + typizované rozměry u všech modelů, starou pračku nahradíte snadno novým modelem
    + programy pro všechny druhy běžně dostupného prádla
    + často vyšší náplň prádla v malém prostoru.
    + díky dvoubodovému uložení bubnu méně trpí ložiska pračky.
    - pro naložení a vyložení prádla se musíte více ohýbat
     - je nutné počítat s minimálně 0,7m prostorem nad pračkou pro snadné naložení a vyložení
    - násypky pro prací prostředky uvnitř pračky

     

    Test zimních pneumatik 2024 | Test dětských autosedaček 2024 | Test epilátorů | Reifentest 2024 | TP